Projekt Oblicza Gruzji

Projekt Oblicza Gruzji to pomysł na pokazanie tego kraju poprzez jego niesamowitą różnorodność zapisaną w osobistych historiach, wydarzeniach, miejscach i krajobrazach. Kraju wieloetnicznego, w którym na małej przestrzeni zamieszkują przedstawiciele wielu kultur, nacji i religii.

Dla zainteresowanych skąd ten pomysł i dlaczego Gruzja zapraszamy do przeczytania "Jak to się zaczęło, czyli historia mojej fascynacji Gruzją".

Teksty zamieszczane na stronie projektu powstają w dużej mierze na bazie materiałów oraz osobistych doświadczeń zbieranych podczas podróży do i po Gruzji, stąd też istotnym elementem projektu są nasze wyprawy. Sposób podróżowania – autostopem i pieszo, z plecakiem i namiotem – oraz otwarcie się na ludzi, spotkania z nimi w drodze i w ich domach, wejście w życie rodzin i społeczności lokalnych, daje możliwość poznania prawdziwych i żywych historii, zarówno współczesnych, jak i przekazywanych przez pokolenia. Uzupełnieniem materiałów z podróży są literatura i filmografia gruzińska oraz nieocenione zasoby Internetu.

Mapa Gruzji z twarzami

Główną część strony stanowią Gruzińskie mozaiki, czyli wielostronne spotkania z Gruzją oprawione w różne formy – portrety literackie, reportaże, wywiady, felietony, bajki i baśnie, mity i legendy, toasty i przypowieści, przepisy kuchni gruzińskiej – oraz zilustrowane zdjęciami, kolażami, filmami i muzyką.

Pozostałe elementy strony to przewodniki w pełni subiektywne oraz dzienniki wypraw. Są to części związane z podróżowaniem i wyprawami. W przewodnikach będziemy prezentować nasze doświadczenia z podróży, inspirujących ludzi, ciekawe miejsca, przydatny ekwipunek i wyposażenie, naszą filozofię podróżowania. Natomiast dzienniki wypraw stanowią spontaniczny i naturalny zapis przebiegu poszczególnych podróży wzbogacony o wpisy osób spotykanych po drodze oraz różnego rodzaju wklejki i rysunki.

Mapa Gruzji z widokami

Zapraszamy też do dzielenia się własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami dotyczącymi Gruzji w szerokim zakresie. Bowiem jednym z założeń projektu jest pokazanie Gruzji z wielu różnych perspektyw, Gruzji widzianej także oczami innych.

Życzymy przyjemnej i inspirującej lektury.
Anna Janicka-Galant i Artur Bińkowski

Formularz kontaktowy

Gruzińskie mozaiki [grafika - Adam Bińkowski]

Nie można ocenić właściwie mozaiki, dopóki nie spojrzy się na nią z pewnej odległości. Zbliżając się do niej, gubisz się tylko w szczegółach. Wyzwalając się z jednego szczegółu, grzęźniesz w innym. Tak, widocznie to, co oglądał do tej pory, to nie był piach, a pojedyncze jego ziarna.Abe Kōbō, Kobieta z wydm.

Przewodnik po Gruzji [grafika - Adam Bińkowski]

Jeśli wybierasz się w podróż niech będzie to podróż długa – wędrowanie pozornie bez celu błądzenie po omacku – żebyś nie tylko oczami ale także dotykiem poznał szorstkość ziemi – i abyś całą skórą zmierzył się ze światem. – Zbigniew Herbert

Księgi Wypraw [grafika - Adam Bińkowski]

Księga Wypraw to “twór pisany” będący czymś podobnym do dziennika podróży, wzbogacony o wpisy kierowców i goszczących nas ludzi a także o wklejane i rysowane materiały. Formatu A4, kolorowy, pęczniejący po drodze od wpisów i dobrej energii.

Partnerzy

  • Adam Bińkowski - grafik komputerowy - projektant www
  • logo Śmiechosław
  • Rosjanka - Centrum Języka Rosyjskiego, logo
  • Bajdurki ciotki Pleciugi - Ewa Łazowska
  • Irmina Kot - grafika artystyczna
  • Region ling - szkoła języka angielskiego, logo