Projekt Oblicza Gruzji
Projekt Oblicza Gruzji to pomysł na pokazanie tego kraju poprzez jego niesamowitą różnorodność zapisaną w osobistych historiach, wydarzeniach, miejscach i krajobrazach. Kraju wieloetnicznego, w którym na małej przestrzeni zamieszkują przedstawiciele wielu kultur, nacji i religii.
Dla zainteresowanych skąd ten pomysł i dlaczego Gruzja zapraszamy do przeczytania "Jak to się zaczęło, czyli historia mojej fascynacji Gruzją".
Teksty zamieszczane na stronie projektu powstają w dużej mierze na bazie materiałów oraz osobistych doświadczeń zbieranych podczas podróży do i po Gruzji, stąd też istotnym elementem projektu są nasze wyprawy. Sposób podróżowania – autostopem i pieszo, z plecakiem i namiotem – oraz otwarcie się na ludzi, spotkania z nimi w drodze i w ich domach, wejście w życie rodzin i społeczności lokalnych, daje możliwość poznania prawdziwych i żywych historii, zarówno współczesnych, jak i przekazywanych przez pokolenia. Uzupełnieniem materiałów z podróży są literatura i filmografia gruzińska oraz nieocenione zasoby Internetu.
Główną część strony stanowią Gruzińskie mozaiki, czyli wielostronne spotkania z Gruzją oprawione w różne formy – portrety literackie, reportaże, wywiady, felietony, bajki i baśnie, mity i legendy, toasty i przypowieści, przepisy kuchni gruzińskiej – oraz zilustrowane zdjęciami, kolażami, filmami i muzyką.
Pozostałe elementy strony to przewodniki w pełni subiektywne oraz dzienniki wypraw. Są to części związane z podróżowaniem i wyprawami. W przewodnikach będziemy prezentować nasze doświadczenia z podróży, inspirujących ludzi, ciekawe miejsca, przydatny ekwipunek i wyposażenie, naszą filozofię podróżowania. Natomiast dzienniki wypraw stanowią spontaniczny i naturalny zapis przebiegu poszczególnych podróży wzbogacony o wpisy osób spotykanych po drodze oraz różnego rodzaju wklejki i rysunki.
Zapraszamy też do dzielenia się własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami dotyczącymi Gruzji w szerokim zakresie. Bowiem jednym z założeń projektu jest pokazanie Gruzji z wielu różnych perspektyw, Gruzji widzianej także oczami innych.
Życzymy przyjemnej i inspirującej lektury.
Anna Janicka-Galant i Artur Bińkowski