Gruzińskie mozaiki

Gruzińskie mozaiki [grafika - Adam Bińkowski]Trzeba było czasu i spokoju na trzyletnie zanurzenie w historii, etnografii, literaturze, filmografii i muzyce by móc stworzyć lustrzany obraz Gruzji w sobie. By móc spojrzeć na nią z dystansu i dostrzec to, czego w ferworze dziejących się wydarzeń na pierwszy rzut oka nie widać. Gruzińskie mozaiki to wielostronne spotkania z krajem, który mnie zafascynował. Oprawione są w różne formy – portrety literackie, reportaże, wywiady, felietony, bajki i baśnie czy toasty – oraz zilustrowane zdjęciami, kolażami, filmami i muzyką.

Nie można ocenić właściwie mozaiki, dopóki nie spojrzy się na nią z pewnej odległości. Zbliżając się do niej, gubisz się tylko w szczegółach. Wyzwalając się z jednego szczegółu, grzęźniesz w innym. Tak, widocznie to, co oglądał do tej pory, to nie był piach, a pojedyncze jego ziarna.
Abe Kōbō, Kobieta z wydm

Grafika tytułowa do książki z przepisami kuchni gruzińskiej [Adam Bińkowski]

Kuchnia gruzińska jest jeszcze na tyle egzotyczna w naszym kraju, że pobudza zmysły i wyobraźnię. Dodatkowego smaczku dodają jej “sekretne receptury” gruzińskich gospodyń, które są... ale tu cicho-sza, nie będziemy przecież zdradzać od razu całej prawdy o gruzińskiej kuchni, jej tradycjach i tajemnicach. :-)

Spis treści

Gruzja oczami innych [grafika - Adam Bińkowski]

Tę część oddajemy innym – będą tu zarówno wywiady jak i teksty prezentujące szerokie spojrzenie na Gruzję a także recenzje przeczytanych książek i obejrzanych filmów o Gruzji.

Portrety literackie - okładka książki [grafika - Adam Bińkowski]

Czasem na pozór nieistotne spotkanie inicjuje opowieść. Jedna migawka, zdjęcie, zdanie lub toast wywołują masę skojarzeń, które układają się w całość tworząc portret nie jednej osoby a całej sceny, w której ona jest głównym bohaterem.

Sen o przodkach [grafika - Irmina Kot]

Mit, legenda, baśń, przypowieść, symbol a nawet przysłowie czy toast są psychologicznymi drogowskazami pomagającymi odnaleźć się w labiryncie współczesnego świata. Patrząc na nie od tej strony stajemy się archeologami duszy przekopującymi się przez jej warstwy osadzone w strukturze czasu i miejsca. Śledząc ich główne wątki odkrywamy własną tożsamość.

Spis treści

Zapiski w drodze - grafika tytułowa [Adam Bińkowski]

Przygody w drodze, niespodziewane spotkania, zguby i znalezienia, rozmyślania i urywki historii. Zbieranina z pogranicza reportażu i felietonu odzwierciedlająca mój nawyk pisania w każdych warunkach i na wszystkim co popadnie oprócz mankietów. Potem następuje dojrzewanie zamysłu w procesie fermentacji twórczej. A jako, że pierwotnym zaczynem była garść tekstów z winem i toastami w tle, to dojrzałość będzie objawiała się w miarę upływu czasu.