Na gruzińskich szlakach

Przewodnik turystyczny po Gruzji – tego zapewne szukasz, skoro tu jesteś. Pytanie tylko jakie informacje cię interesują i czego oczekujesz od takiego przewodnika. Jeśli znasz naszą filozofię podróżowania to pewnie już się domyślasz, że trudno ci będzie znaleźć w naszym przewodniku typowe informacje turystyczne, np. o miejscach noclegowych czy transporcie publicznym – po prostu z nich nie korzystamy. Znajdziesz w nim natomiast wskazówki odnośnie noclegów pod namiotem, w gościnie u tutejszych mieszkańców oraz podróżowania na własną rękę autostopem – jednak i tu niespodzianka... nie z punktu widzenia backpackersa, a dziennikarza i fotoreportera.

Na gruzińskich szlakach, przewodnik po Gruzji [grafika tytułowa Adam Bińkowski]

Zabytki, ciekawe i atrakcyjne miejsca – zarówno pod względem historycznym, jak i kulturowym, etnograficznym czy przyrodniczym – też opisujemy. Znajdziesz u nas także informacje o gruzińskiej kuchni, kulturze, sztuce, literaturze, mitologii, symbolice, itp. Jest tylko jeden haczyk – nasz przewodnik jest tak samo nietypowy, jak nasze podejście do życia i podróżowania. Co to znaczy? Po prostu cała nasza strona jest wszechstronnym przewodnikiem po Gruzji – nawet w przepisie na tradycyjną potrawę gruzińską możesz znaleźć opis jakiegoś interesującego zabytku lub miejsca czy jakąś ciekawostkę lub historię. W wielu migawkach z wyprawy opisujemy to, co spotkaliśmy w naszej podroży. Nie mówiąc już o reportażach z podróży.

Trzeba ludzi uczyć w granicach możliwie najszerszych, nie tylko z książek czerpać mądrość, ale z nieba, ziemi, z dębów i buków. – Jan Amos Komeński

Gdzie zatem szukać informacji? To proste – w indeksach, które właśnie w tym celu stworzyliśmy: miejsc (wyświetlony obok), tematycznym a także osób. Wystarczy z indeksu wybrać np. interesujące nas miejsce, żeby zobaczyć wszystkie teksty, w których się ono pojawia, podzielone na publikacje (reportaże, felietony, itp.), publikacje kulinarne (w tym przepisy), wpisy z wypraw a nawet utwory i adaptacje. Dodatkowo z boku mogą pojawiać się listy terminów powiązanych z przeglądanym.

Zaś tutaj, w naszym przewodniku, będą pojawiały się z czasem teksty typowo przewodnikowe, które wymagają więcej czasu na przygotowanie, w tym zebranie materiałów dodatkowych.

Wybrane strony książki

Uszguli u schyłku lata - wielobarwne impresje

Fotoimpresje
Przebłysk słońca między chmurami oświetlający Uszguli, Swanetia

Jeszcze pełnia letnich kolorów a już widać postępującą zmianę palety. Każdego dnia coraz mniej zieleni a coraz więcej brązów, żółci i czerwieni. Każdy dzień przynosi zmianę.

Tbilisi - sacrum i profanum

Reportaże
Reportaże z Gruzji - Tbilisi (zdjęcie Soboru Świętej Trójcy)

Jeden spacer stworzył pętlę czasową – wędrując od najstarszej do najnowszej tbiliskiej świątyni zastanawiałam się nad szukaniem boskiej cząstki zaklętej w duszy kamienia, płomieniu świecy czy w słowach napotkanego człowieka.

Abastumani - kurort owiany sosnowym pyłkiem

Reportaże
Carskie łaźnie w kurorcie Abastumani, Gruzja

Podupadły, carski kurort pamiętający zarówno powozy, krynoliny i gwarne bale, jak i chrapliwe śpiewy czynowników KGB odpoczywających przy czaczy od obowiązków... służbowych, czy grzejących kości w gorących wodach siarkowych. Wywyższone miejsce Stalina na pomniku zastąpił Rustaweli a po Romanowach zostały weneckie marmury w łaźni, cerkiew Aleksandra Newskiego z freskami Michaiła Niestierowa, zdewastowane carskie pałace i sypiące się strojne domy przy głównej ulicy.

Dwie twierdze królowej Tamar w Uszguli

Reportaże
Twierdza z wieżą Orła Białego górująca nad Uszguli

Legendy maja swój czar, nawet jeśli po dociekliwym badaniu okazują się być dalekie od rzeczywistości, to i tak kuszą historią, która być może się wydarzyła...