Archeologia duszy
Mit, legenda, baśń, przypowieść, symbol a nawet przysłowie czy toast są psychologicznymi drogowskazami pomagającymi odnaleźć się w labiryncie współczesnego świata. Patrząc na nie od tej strony stajemy się archeologami duszy przekopującymi się przez jej warstwy osadzone w strukturze czasu i miejsca. Śledząc ich główne wątki odkrywamy własną tożsamość.
Pan przecież wie, gdzie jest ukryty ten inny świat, którego pan szuka, i wie pan, że jest to świat pańskiej własnej duszy. Tylko w pańskim wnętrzu żyje ta inna rzeczywistość, za którą pan tęskni. Nie mogę panu dać niczego, co by nie istniało już w panu, nie mogę panu otworzyć innej galerii obrazów prócz galerii pańskiej duszy. Nie mogę panu dać niczego prócz sposobności, bodźca i klucza. Pomagam panu ujawnić jego własny świat, to wszystko.
– Hermann Hesse, Wilk stepowy
Koza zjadła winorośle...
Chodź, pójdziemy, zobaczymy,
Kto nam winorośle pożarł?
Oto jasny dowód winy –
Zbrodni tej jest winna koza.
Baśnie, mity i legendy gruzińskie
![Archeologia duszy: Baśnie, mity i legendy gruzińskie [Wieża - grafika Ewa Łazowska] Baśnie, mity i legendy gruzińskie [Wieża - grafika Ewa Łazowska]](http://obliczagruzji.monomit.pl/files/georgian/imagecache/teaser/pictures/14/gruzinska-wieza-grafika-ewa-lazowska--82.jpg)
Od dawien dawna baśnie, mity czy legendy tworzą pomosty między świadomością a nieświadomością, między minionym a współczesnym. To one budują nasze psychologiczne struktury wewnętrzne nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Pomagają oswoić świat, w którym żyjemy, poprzez wplatanie w wątek opowieści uniwersalnych zasad.
Bajki i przypowieści gruzińskie
![Bajki i przypowieści gruzińskie [W oczekiwaniu na koniec opowieści, obraz Lado Gudiashvili, 1953] Bajki i przypowieści gruzińskie, opowieści narodów Kaukazu](http://obliczagruzji.monomit.pl/files/georgian/imagecache/teaser/pictures/554/w-oczekiwaniu-na-koniec-opowiesci-lado-gudiashvili-1953.jpg)
Gruzja przez samo swoje położenie geograficzne w kaukaskim tyglu kulturowym miała wspaniałą możliwość czerpania z pełnego różnorodności folkloru zamieszkujących bądź przetaczających się przez nią grup etnicznych i religijnych. Bajki i przypowieści to jedne z opowieści bez granic przekazujące ludzką mądrość poprzez proste prawdy i zasady.
Toasty gruzińskie

Gruziński toast jest sztuką i to sztuką, w pełni tego słowa znaczeniu. Może być przypowieścią, opowieścią, bajką, wspomnieniem, poezją, anegdotą – od pomysłowości i fantazji mówiącego zależy czy toast porwie za serce, rozbawi, skłoni do refleksji.
Poezja gruzińska
![Poezja gruzińska [Szota Rustaweli - gruziński poeta z XII wieku, rycina z manuskryptu] Poezja gruzińska [na rycinie Shota Rustaveli - gruziński poeta z XII wieku]](http://obliczagruzji.monomit.pl/files/georgian/imagecache/teaser/pictures/93/szota-rustaweli-gruzinski-poeta-z-xii-wieku.jpg)
W duszy wrażliwego człowieka jest przestrzeń na poezję. Na rym i rytm, na spojrzenie spod przymrużonych oczu lub przez woal wyobraźni na rzeczywistość. Powoli odkrywam gruzińską poezję, wsłuchuję się w chrapliwe brzmienie recytowanych wierszy. Przemawia do mnie melodyką choć słów jeszcze nie rozumiem.
Świat symboli
![Borjgali - gruziński symbol słońca Borjgali - gruziński symbol słońca [grafika - Adam Bińkowski]](http://obliczagruzji.monomit.pl/files/georgian/imagecache/teaser/pictures/31/borjgali-gruzinski-symbol-slonca-grafika-adam-binkowski--239.jpg)
Greckie słowo sýmbolon oznaczało kiedyś niewielki, rozłamany na pół podczas zawierania umowy, przedmiot z gliny, kości, drewna lub metalu. Owe połówki tabliczki lub pierścienia stanowiły znak rozpoznawczy. Czasownik symbállo oznaczał “zbieram” lub “porównuję, składam, łączę”. W tej części Archeologi duszy my też będziemy składać, zbierać i łączyć obrazy, znaki i symbole z ich nie zawsze uświadamianymi znaczeniami.