Galaktion Tabidze

Galaktion Tabidze - poeta gruziński (starszy)Wybitny poeta gruziński XX w. (1891-1959), którego utwory znacząco wpłynęły na twórczość kolejnych pokoleń gruzińskich poetów. Gdy miał 23 lata wydał pierwszy tomik swoich wierszy symbolistycznych. Jednak dopiero wydany pięć lat później (1919) drugi tomik poezji – "Artystyczne kwiaty" – wyniósł go na szczyt gruzińskich poetów, na którym został przez kolejne kilka dekad.

Większość jego utworów jest przesiąknięta tematami odosobnienia, straty i odrzucenia, rozżalenia, braku miłości i koszmarnymi przeczuciami, co można dostrzec w takich arcydziełach, jak "Bez miłości" (1913), "Ja i Noc" (1913), "Błękitne konie" (1915) czy "Wiatr wieje" (1924). Nawet w okresie ścisłej cenzury i narzucania artystom tematów patriotyczno-komunistycznych udawało mu się wplatać w swoje wiersze sporo różnych tematów, łącznie z lokalnym folklorem.

Galaktion Tabidze (gruz. გალაკტიონ ტაბიძე) napisał tysiące wierszy, co uczyniło go jednym z największych poetów Gruzji mającym znaczący wpływ na współczesną literaturę gruzińską. Znajdujące się w Muzeum Literatury w Tbilisi zbiory archiwalne obejmujące ok. 100 tys. pamiątek po nim pozostają wciąż nie w pełni zbadane.

Galaktion Tabidze - poeta gruziński (w średnim wieku)Ga­laktion Tabidze pojmował poezję jako wrodzoną właściwość poety i uważał ją za narzędzie oczyszczenia i uszlachetnie­nia duszy człowieczej. Sam zawsze płonął ogniem poetyc­kiego natchnienia i gotów był dzień i noc płonąć w rozża­rzonym piecu tworzonego słowa. Nie porzucał go nigdy święty niepokój ducha i lęk duszy, nigdy nie gościła w nim obojętność i haniebna rozwaga. Nikt nigdy nie widział, aby się wyłączył z pola oddziaływania poetyckich impulsów, nie można go było zaskoczyć jako niepoetę – nigdy ta­kim nie bywał. (...) Sam zdawał się być bezdomnym i bez przytułku – do tego stopnia życie jako takie było dla niego domem i przytułkiem, do tego stopnia zrósł się z życiem zie­mi, powietrza, ulicy, morza, nocy, światła i ciemności. Do­mem dla niego była cała Gruzja. Cała Gruzja była mu ro­dziną i ogniskiem domowym. Była naczyniem jego miota­jącej się duszy i jego zakochanej pieśni.
Simon Czikowani1

Zdjęcia portretowe Galaktiona Tabidze pochodzą ze strony Burusi
  • 1. Cytat ze wstępu do zbioru "Poezja gruzińska - antologia" – "1500 lat gruzińskiej poezji", opracowanie Florian Nieuważny.