Ser domowy odciśnięty z przedłużoną trwałością

W Polsce mawiają “nie kupuj kota w worku” i mają rację, ale sera już to nie dotyczy, bo tutaj worek może się przydać i to bardzo. Do czego?

Ser gruziński domowy odciśnięty o przedlużonej trwałościDo przygotowania pysznego, dobrze odciśniętego sera idealnego do wielu gruzińskich potraw (szczególnie takich jak chaczapuri, aczma, cziszdwari, gwezeli i podobnych). Gruzińskie gospodynie korzystają z tej metody gdy chcą przygotować większą ilość sera do użytkowania na kilkanaście dni a nawet miesięcy. Jedynie trzeba pamiętać by przechowywać go w suchym i zimnym miejscu. Co prawda Mery1 zaznacza, że nie ma potrzeby go trzymać wiekami, bo przecież można zrobić kolejny.

Najważniejsza zasada – rób tyle, ile ty i twoja rodzina jesteście w stanie zużyć tak, by nie trzeba było wyrzucać i oczywiście pamiętaj o gościach. :-)

Metoda workowa to jeden ze sposobów przedłużenia trwałości sera poprzez jego osuszenie. Do tego ser leżakując dojrzewa i staje się z czasem wyraźniejszy w smaku.

Co potrzebujemy:
Przygotowanie sera do przechowywania:
  1. Rozgniatamy ser i dokładnie miesimy rękami tak, aby jak najbardziej go rozdrobnić (jak najmniej grudek).
  2. Pod koniec rozdrabniania dodajemy sól (ilość według własnych preferencji, najlepiej masę spróbować – ma być lekko słona a robiąc potrawę sól zawsze można dodać) i jeszcze raz dobrze mieszamy.
  3. Wymieszaną masę zostawiamy w misce na kilka godzin żeby się trochę przemacerowała i jeszcze lekko dojrzała.

    Kruszenie i rozdrabnianie młodego sera podpuszczkowegoMery przesypuje pokruszony ser do worka

  4. Przekładamy rozdrobniony ser do płóciennego worka, ugniatamy, żeby ser się ściśle ułożył i mocno zawiązujemy worek tak, żeby ser w środku był jak najbardziej ściśnięty.
  5. Worek kładziemy tak, aby wyciśnięta z sera serwatka mogła swobodnie spłynąć do podstawionego naczynia. Dociskamy go solidnym odważnikiem.

    Ugniatanie sera w workuOdciskanie serwatki z sera

  6. Kiedy serwatka przestanie cieknąć ser jest gotowy do przechowywania. Można trzymać go w worku lub emaliowanym garnku, w którym ser po przełożeniu lekko ubijamy w celu usunięcia powietrza.
  • 1. Żużuna Mery Kwicjani, u której w porze zimowej uczyliśmy się robić sery oraz gruzińskie potrawy serowe.