Letni sos jeżynowo-winogronowy, czyli słodko-kwaśno-ostry smak Imeretii

Imeretia – piękna, słoneczna kraina w zachodniej Gruzji leżąca w dorzeczu rzeki Rioni (Phasis z czasów wyprawy Argonautów). Kraina łagodna, pełna nieprzebranego bogactwa owoców i warzyw – wystarczy wyjść przed dom i poszukać sezonowej inspiracji do potrawy lub sosu.

Sekretem tego letniego sosu są kwaśnawe winogrona, których kiście najczęściej oplatają werandę i słodkie dojrzałe jeżyny, których krzaki pełnią rolę naturalnej osłony lub przegrody w polu. I jeszcze trochę przypraw dodających ostrości i wykwintności...

Inteligencja jest tą przyprawą, która z najpospolitszych rzeczy robi cuda.
Maria Dąbrowska

Składniki:
  • jeżyny – ½ kg,
  • winogrona lekko kwaśne – 300 g,
  • czosnek – 2 ząbki,
  • ostra papryka – strączek,
  • przyprawy do smaku: sól morska, pieprz, kolendra,
  • zielenina: natka kolendry, cząbru, bazylii, pietruszki, itd.
Przygotowanie:
  1. Oczyszczone i umyte owoce jeżyny kładziemy na sito i przecieramy. Jeśli ktoś lubi jak ja drobne pesteczki jeżyn, to wystarczy je rozgnieść lub zblendować na jednolita masę.
  2. Winogrona także przecieramy lub blendujemy jednakże zostawiamy tylko sok i miękisz a odrzucamy pestki i skórki.
  3. Mieszamy sok winogronowy z miękiszem jeżynowym.
  4. Ucieramy czosnek z solą, papryczką, przyprawami i świeżą zieleniną na jednolitą masę a następnie dodajemy do masy owocowej.
    Składniki na gruziński sos jeżynowo-winogronowyJeżynowo-winogronowy sos gruziński

Sos jest niesamowity – bomba witaminowa, intrygujące zestawienie i smak. Słodkie, kwaśne i ostre. Wszystko świeże i nie gotowane. W Gruzji zestawiane najczęściej z mięsem lub rybą, ale wegetarianie tak jak my mogą spróbować z kotletami warzywnymi, plackami ziemniaczanymi lub kukurydzianymi, jajkiem sadzonym a nawet z grzankami z serem – na tym polu też można eksperymentować.