Kweri - wytrawne pierogi megrelskie

Pierogi z serem ugotowane (kweri)W zachodniej Gruzji, a zwłaszcza w Megrelii, jest popularne jedno danie przypominające wyglądem nasze swojskie pierogi. To kweri (gruz. კვერი – k'veri) – gruzińskie serowe pierogi, różniące się tym od polskich, że są lekko słonawe i bardziej wytrawne. Robi się je prawie identycznie – napełnia serem, formuje się je w prostokąt bądź półksiężyc, zalepia i gotuje.

Kształt pierogowego półksiężyca, niektórzy badacze historii wiążą z przeznaczeniem rytualnym żywności formowanej w ten sposób a obecnej w wielu najstarszych kultach lunarnych. Tym sposobem jedząc pierogi poniekąd dziękujemy księżycowej energii za łaskę przypływu i odpływu oraz za to, co rośnie i ubywa, za narodziny i śmierć. Energia księżyca w naszej kulturze powiązana jest z kobiecością a w Gruzji, od czasów kartwelskich plemion i ich wierzeń, z męskością. Stąd powiedzenie “kobieta zmienną jest jak księżyc” być może tam powinno odnosić się do mężczyzn? :-)

Produkty:
  • mąka pszenna – ½ kg,
  • jajka – 2 szt,
  • ser biały (młody sulguni lub adygejski – w Polsce zastąpimy je dobrym twarogiem lub własną kompozycją mieszaną np. z bryndzą) – 300 g,
  • masło – 2 łyżki.
Przygotowanie:
  1. Z mąki, wody, szczypty soli i jajek zagnieść elastyczne ciasto na pierogi.
  2. Pierogi z serem - kweriPrzygotować nadzienie serowe rozgniatając ser z masłem tak, aby łatwo było go formować w kuleczki.
  3. Ciasto rozwałkować, powycinać kółka lub prostokąty.
  4. Nakładać nadzienie serowe i zalepiać. Można też rant posmarować wodą, bo tak lepiej się zalepia.
  5. Wrzucać pierogi na wrzącą, osoloną wodę. Gotować na małym ogniu bez przykrycia. Jak wypłyną na wierzch jeszcze chwilę podgotować i wyjmować osaczając.
  6. Podawać z jogurtem (np. gruzińskim maconi), śmietaną lub masłem.
  7. Kweri można podać od razu lub obsmażyć.

Podczas robienia kweri miałam trochę przebojów. Uparcie próbowałam choć raz w życiu zrobić pierogi kwadratowe lub prostokątne jednak forma półksiężyca brała górę. Nawet jeśli były prostokątne, to i tak samoistnie zmieniały kształt na bardziej obły. :-) To zachęciło mnie do poszukania co mówią gruzińskie legendy o księżycu. Jedna z nich brzmi intrygująco...

Księżyc nad górami Swanetii

Księżyc – legenda ze Swanetii

Jedna strona księżyca jest ciemna a druga błyszczy. Pierwszą stroną obraca się księżyc do nas w dzień, a drugą w nocy. Księżycowy obrót nikomu nie jest znany w pełni. Pierwszy księżyc widzi pstrąg, drugi – żaba a trzeci – człowiek. Słońce i księżyc niosą boskie błogosławieństwo.

Źródło legendy: Tavisupali Svani, Svanskiye legendy, “Iveriya”, 1889, № 37 – zapisał V. Nizharadze