Sałatka ze smażonej papryki po meschetyjsku

Skalne miasto - Wardzia (Vardzia)
Gruziński monastyr Sapara (Saphara)
Gruziński monastyr Zarzma

Meschetia to starożytna kraina Gruzji pamiętająca czasy plemienia Meschów, przybyłego z Anatolii na te tereny co najmniej 1000 lat p.n.e.. Obecnie jest częścią regionu Samcche-Dżawachetia (obejmującego sześć prowincji: Achalciche, Adigeni, Aspindza, Bordżomi, Achalkalaki i Ninocminda), na terenie którego znajduje się wiele zamków, warowni i monastyrów z czasów “złotego wieku” Gruzji – skalne miasto Wardzia, twierdza Chertwisi czy monastyry Sapara i Zarzma.

Twierdza Chertwisi (Khertvisi)

Kres świetności temu regionowi – opiewanemu w pieśniach i literaturze wczesnego gruzińskiego renesansu, który zawitał tu znacznie wcześniej niż do Włoch – przyniosły dwa bolesne wydarzenia. Pierwszym było katastrofalne trzęsienie ziemi w XII wieku, drugim mongolska inwazja w początkach kolejnego stulecia. Kolejne wieki to czas upadku i niewoli pod jarzmem Imperium Osmańskiego.

Jest to jeden z najbardziej lubianych przeze mnie i najmocniej do tej pory spenetrowanych regionów, będący zarazem największą kulturowo-religijno-etniczną mieszanką na gruzińskim południu. Kiedyś w Achalciche był największy targ niewolników na całym Bliskim Wschodzie a teraz na targowisku można kupić bajeczną różnorodność warzyw i owoców. I tym sposobem od rozważań historycznych dotarliśmy do kulinariów – pora na wielokolorową sałatkę po meschetyjsku.

Do sałatki potrzebna jest różnokolorowa papryka – zarówno słodka, jak i ostra – oraz, jak zwykle w gruzińskich przepisach, trochę cierpliwości.

Składniki:
  • papryka ostra – 1 strączek zielonej lub czerwonej ,
  • papryka słodka – 3 szt (kolor dowolny),
  • orzechy – ½ szklanki zmielonych,
  • 100 ml oleju słonecznikowego,
  • 1 łyżeczka białego octu winnego,
  • 20 g bazylii,
  • 4 ząbki czosnku,
  • świeżo zmielony czarny pieprz i sól do smaku.
Przyrządzenie sałatki:
  1. Papryka pomarańczowa, żółta i czerwona, pociętaPapryki oczyścić z nasion i pokroić w podłużne paski.
  2. Na połowie oleju usmażyć przygotowaną paprykę (ja najpierw smażyłam bez przykrycia a potem częściowo przykrywałam podduszając i ładnie miękła, ale się nie rozlatywała).
  3. Pozostały olej wymieszać z octem, dodać drobniutko posiekaną bazylię, rozgniecione lub zmielone orzechy włoskie, czosnek, sól i pieprz.
  4. Tak przygotowaną mieszanką zalać usmażoną paprykę i odstawić całość na 1-2 godziny.
  5. Sałatkę podawać na zimno.
    Smażona papryka czerwona i zielonaSałatka ze smażonej papryki z orzechami

Przepis wzięłam z książki Jeleny Kiładze “Tradycyjna kuchnia gruzińska. Sałatka jest tam określona jako “meschetyjska”, bo pewnie w tym rejonie autorka go często smakowała. Podobnie przyrządzaną paprykę jadłam także w innych regionach – różnice były w dodatkach. W innych książkach kucharskich funkcjonuje ta potrawa pod nazwą “smażona papryka z orzechami”. Polecam – jest wspaniała! Można zrobić porcję na dwa lub trzy dni i mieć jako dodatek do pieczywa.

Smażona papryka zielonaUwagi dodatkowe:

  • Można eksperymentować z różnokolorowymi paprykami.
  • Dodawałam też starte orzechy laskowe i były równie ciekawym dodatkiem.
  • Można zrobić wersję bez octu.
  • Można dodać przesmażoną cebulę lub pory.
  • Na zimno do kanapek rewelacyjne!